Kontakt


Personal

Verksamhetschef
Eva Månsson
eva.mansson(at)kro.se
08 - 545 420 80

Pressansvarig och politisk sekreterare
Zandra Thuvesson
zandra.thuvesson(at)kro.se
08 - 545 420 80

Medlems- & fakturaärenden 
Eva Skarbäck
eva(at)kro.se

Jurist
Katarina Renman Claesson
jurist(@)kro.se
08 - 545 420 80

Digitala medier 
Geska Brecevic
geska(at)kro.se

 

Chefredaktör KONSTNÄREN
Sofia Curman
sofia.curman(at)kro.se

   

Ordförande

Riksordförande 
Sara Edström
sara.edstrom(at)kro.se
072-2424012

 

 

Vice Riksordförande  
Margot Barolo
margot.barolo(at)kro.se
08-54 54 20 80 växel
   

 

Riksstyrelse

Sara Edström, bildkonstnär, ordförande: sara.edstrom(at)kro.se
Margot Barolo, formgivare, vice riksordförande: margot.barolo(at)kro.se
Linda Marie Karlsson, konsthantverkare, ordinarie: lindamarie.karlsson(at)gmail.com
Agneta Göthesson, bildkonstnär, ledamot: a.gothesson(at)tele2.se
Jon Brunberg, bildkonstnär, ledamot: mail(at)jonbrunberg.com
Viktor Rosdahl, bildkonstnär, ledamot
Edmon Khalil, bildkonstnär, ledamot

Sofia de la Fuente, formgivare, suppleant
Suzanna Asp, bildkonstnär, suppleant
Marika Troili, bildkonstnär, suppleant

 

Ledamöter IAA

Members of the National Committee IAA
Sverige representeras av/Sweden is represented by

Sara Edström, Norrbotten 
Jon Brunberg, Stockholm
Sofia de la Fuente, Blekinge
Pontus Raud, Stockholm
Katarina Jönsson Norling, Uppsala

 

Ledamöter Expertnämnd Konsthantverk & Design

Sanna Svedestedt Carboo, sammankallande: sanna(at)kro.se +46 (0) 70-3303379
Margot Barolo, ledamot: margot(at)barolo.nu
Linda Marie Karlsson, ledamot: lindamarie.karlsson(at)gmail.com
Anna Lerinder, ledamot: anna.lerinder(at)lerinder.se
Kerstin Sylwan, suppleant: kerstin(at)designstories.se
Niklas Persson, suppleant: contact(at)niklaspersson.com

 

Förtroendevalda i landet

Vi är aktiva över hela landet och har lokala företrädare i alla län.

Jämtland-Härjedalen
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Jämtland Härjedalen
Elin Ståhl, ordförande & talesperson: elinbstahl(at)gmail.com
 


Västernorrland
Lisbeth Malm, talesperson: lisbeth.malm(at)hotmail.com
 


Norrbotten
Lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Norrbotten är vilande www.krobd.se
Victoria Andersson, talesperson: vandersson(at)bahnhof.se
 


Västerbotten
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västerbotten
Ludvig Franzén, talesperson: lufra(at)me.com
 


Gävleborg
Maria Lewis, talesperson: info(at)marialewis.se
Marie Lindgren, talesperson: marielindg(at)gmail.com
 


Dalarna*
Matilda Haritz Svenson, talesperson, matilda(at)ceramics.se
 


Värmland*
Lennart Gybrant, talesperson: lennart.gybrant(at)gmail.com
 


Västmanland*
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västmanland
Gunnar Forsman, ordförande & talesperson: gunnar(at)forsman-mannberg-konst.nu
Johnny Molton, styrelseledamot & talesperson: johnny.molton(at)gmail.com
 


Örebro län*
Kristina Lindberg, talesperson: thekristinalindberg(at)gmail.com
 


Sörmland*
Åsa Lockner, talesperson, asa(at)madeby.se
 


Östergötland*
Anx Kupiainen, talesperson: annika(at)kupiainen.se
Aldís Ellertsdóttir Hoff, talesperson: aldis.ellertsdottir(at)gmail.com
 


* REGIONFÖRENING MITT
Dalarnas län, Värmlands län, Södermanlands län, Östergötlands län, Örebro län och Västmanlands län samverkar som regionförening Mitt.

Här finns regionföreningen Konstnärernas Riksorganisation Region Mitt
Sira Jokinen Lisse, deltat ordförandeskap: sira(at)verkstadsarbetare.com
Gunnar Forsman, delat ordförandeskap: gunnar(at)forsman-mannberg-konst.nu

 


Uppsala län
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Uppsala Län www.krokifuppland.se  Facebookgrupp

Kajsa Haglund, ordförande & talesperson: kajsa.haglund(at)telia.com
Roine Jansson vice ordförande 
Eva Björkman kassör 
Klas Hällerstrand sekreterare
Maria Nöremark ledamot 
Katarina Persson suppleant 


Stockholms län
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Stockholms Läns Facebookgrupp.
Jon Brunberg, ordförande och talesperson: mail(at)jonbrunberg.com
Timothy Crisp, styrelseledamot och andre talesperson: psirc@hotmail.com
 


Gotland
På ön finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Gotland.
Siri Iversen-Ejve, ordförande: siriiversenejve(a)gmail.com
 


Västra Götaland**
Serena Holm, talesperson: serenaholm(at)gmail.com

I Västra Götaland finns även lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Sjuhärad www.krosjuharad.se 
Kerstin Dahl-Norén, ordförande & talesperson: info(at)dahl-noren.se

 


Halland**
Agneta Göthesson, talesperson: a.gothesson(at)tele2.se
Katarina Segerbrand, talesperson: ksegerbrand(at)gmail.com

 


** REGIONFÖRENING VÄST
Västra Götalands län samt Hallands län samverkar som regionförening Väst. 
Facebooksida
Serena Holm, ordförande: serenaholm(at)gmail.com

Ansvarig kö till ateljélägenheter på Guldheden
Hampus Pettersson: elsewhererightnow(at)hotmail.com
 


Jönköpings län***
Hans Fredholm, talesperson: info(at)fld.se
 


Kalmar län***
Theo Janson, talesperson: konst(at)theojanson.se
 


Kronoberg***
Åke Bergqvist, talesperson: akebergqvist(at)hotmail.com
 


Blekinge***
Sofia de la Fuente, talesperson: sofiadlfuente(at)hotmail.com
 


Skåne***
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Skåne. Facebookgrupp
Tuss Marie Lysén är ordförande, tuss.lysen@hotmail.com, mobil: 0725-658300